Dziesięć przykazań lodowych

  1. Nigdy nie wychodź na lód sam.
  2. Miej zawsze ze sobą na lodzie haki, pikę, rzutkę, plecak i gwizdek.
  3. Przebywanie na naturalnym lodzie wymaga wiedzy o jego specyfice.
  4. Lód pokryty warstwą śniegu, chropowaty czy wiosenny wymaga szczególnej ostrożności.
  5. Lód jest zawsze słabszy przy mostach, cieśninach, mieliznach, przepływach.
  6. Lód na słonej wodzie jest zawsze słabszy niż wodzie słodkiej.
  7. Na nartach lub rowerze przemieścisz się dalej niż na łyżwach po słabym lodzie co może się okazać tragiczne w skutkach.
  8. Pojazdami motorowymi jeździ się tylko po specjalnie przygotowanych torach.
  9. Raz w roku powinieneś wziać udział w ćwiczeniach ratujących siebie i innych pod okiem wykwalifikowanego personelu. Zobacz film z takich ćwiczeń
  10. Miej zawsze respekt wychodząc na lód.

Porady

Ustawienie wiązań

Wiązania powinny być tak ustawione żeby dawały poczucie dobrego balansu. Tylne ostrze łyżwy przechodzi przez środek pięty a przednią cześć między dużym a czwartym palcem stopy. Koniec buta powinien być w odległości 1-5 centymetrów od końca łyżwy. Można również położyć łyżwe ostrzem do góry i stanąć jedną nogą w butach których będziemy jeździć. Ewentualne korygacje ustawienia można już wykonać na lodzie.

Ostrzenie

Możemy wykonać sami za pomocą ostrzałki diamentowej lub osełki. Połóż łyżwy ostrzem do góry na podstawce w kształcie litery V i przesuwaj ostrzałkę z równym naciskiem po całej długości ostrza. Bardzo ważne jest aby nie zmienić wyprofilowania ostrza. Tak powinien wyglądać prawidłowy profil ostrza.
Zobacz rysunek

Haki

Powinny być umieszczone jak najbliżej szyji tak aby były zawsze łatwo dostępne. Połączone sznurkiem i wyposażone w gwizdek który nie zamarza nawet po wyjęciu z wody.

Plecak

Jego pojemność powinna być 30 litrów lub więcej, wyposażony w pasek piersiowy, biodrowy i kroczny. Plecak jest naszą kamizelką wypornościową przy ewentualnym załamaniu się lodu. Pasek kroczny nie pozwala aby plecak unosił się w wodzie ponad głowę.

Wodoszczelny zasobnik w plecaku daje gwarancję zawsze suchych rzeczy na przebranie i chroni nasze plecy. W plecaku powinniśmy mieć również żywność i picie, dobrym sposobem jest system z wężykiem do picia (camelback) co umożliwia picie nie zdejmując plecaka.

Ubranie

Powinno być lekkie nie krępujące ruchów, najlepszym rozwiązaniem jest ubranie warstwowe oddychające chroniące nas przed zawilgoceniem. Pierwsza warstwa to bielizna oddychająca przepuszczająca pot i nie absorbująca wilgoci. Druga to niezagruby polar jako warstwa martwego powietrza izolującego od zimna. Trzecia warstwa to cienka kurtka oddychająca chroniąca przed wiatrem, wyposażona w kaptur. Bardzo ważnym elementem są rękawice nalepiej z jednym palcem, dobrym rozwiązaniem jest cienka rękawiczka w środku której nie będziemy musieli zdejmować np. przy zapinaniu łyżew.